Pochodzenie nazwiska Dudek

To polskie i czeskie nazwisko, zaskakująco dobrze odnotowane w USA, ale prawie wcale na Wyspach Brytyjskich. Ma średniowieczne korzenie i był w XIV wieku lub wcześniej opisowym przezwiskiem osoby, która nosiła bardzo jasne ubrania. Wywodzi się od słowa „dudek”, pierwotnie używanego ogólnie dla tak kolorowych ptaków, jak sójka, sroka czy hoker, o atrakcyjnym upierzeniu. Pseudonimy sprzed siedmiu wieków mogły mieć zupełnie inne znaczenie niż dzisiejsze i trzeba być bardzo ostrożnym w przyjmowaniu współczesnych założeń.

Rzeczywiście, tylko będąc rzeczywiście obecnym, gdy imię zostało „zasłużone”, można było zapisać prawdziwą intencję. To zdarzało się rzadko, jeśli w ogóle. Wiadomo jednak, że nazwiska pseudonimowe są jedną z największych grup nazwisk na liście nazwisk, stanowiąc ponad 15% wszystkich współczesnych nazwisk, a te, które były raczej podejrzane, zniknęły na przestrzeni wieków. Przykładami tego nazwiska zaczerpniętymi z zachowanych ksiąg metrykalnych Polski są Mathian Dudek w Łodzi w woj.

 1. Polska Polska
 2. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
 3. Niemcy Niemcy
 4. Republika Czeska Republika Czeska
 5. Francja Francja
 6. Brazylia Brazylia
 7. Kanada Kanada
 8. Anglia Anglia
 9. Słowacja Słowacja
 10. Austria Austria
 11. Australia Australia
 12. Belgia Belgia

Nazwisko Dudek. Genealogia, pochodzenie, historia, znaczenie i ważność

Badanie możliwych początków nazwiska dudek pozwala nam dowiedzieć się więcej o osobach noszących to nazwisko. Pochodzenie, herb lub różne herby heraldyczne oraz bibliografia, w której wspomniano nazwisko dudek, są częścią tego ekscytującego badania.

Nazwisko Dudek na świecie

Istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że dudek przekroczyło granice swojego miejsca pochodzenia, aby w większym lub mniejszym stopniu osiedlić się w innych częściach świata. Mając do dyspozycji wszystkie informacje, które posiadamy dzisiaj, można stwierdzić, że kraje, w których dudek jest najbardziej rozpowszechnione, to następujące. Lista krajów z największą obecnością osób o nazwisku dudek daje nam perspektywę na historię nazwiska, wykraczającą poza jego pochodzenie, skupiając się na jego migracjach.

Historia Dudek

Czyny, sposób życia, miejsca zamieszkania, relacje rodzinne, jakie mieli, oraz prace, które wykonywali ci, którzy jako pierwsi przyjęli nazwisko dudek, znajdują się w każdym spojrzeniu wstecz na historię tego rodu. Dla osób takich jak Ty, zainteresowanych historią ukrytą za nazwiskiem dudek, niezbędne jest znalezienie wszelkiego rodzaju informacji, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich, które pomogą zbudować solidną opowieść o tym, jak rozwinęło się narodzenie i ekspansja dudek.

Jest powszechne, że miłośnicy genealogii i nazwisk dostarczają nam informacji o szczególnej wartości, dlatego dane, które oferujemy na temat pochodzenia dudek, mogą ulec zmianie. Utrzymujemy naszą stronę internetową w aktualnym stanie dzięki własnym badaniom oraz dzięki wkładom osób takich jak Państwo, po weryfikacji; więc jeśli mają Państwo informacje na temat dudek i je nam przekażecie, zaktualizujemy je na naszej stronie.

Znaczące postacie o nazwisku Dudek

Zakładamy, że były znaczące wkłady w ludzkość dokonane przez osoby o nazwisku dudek, chociaż nie wszystkie zostały udokumentowane do naszych czasów. Niestety, nie wszystkie wkłady osób noszących nazwisko dudek zostały odnotowane przez kronikarzy tamtych czasów. Naszym pragnieniem jest wyróżnienie w tej sekcji tych osób o nazwisku dudek, które z różnych powodów zostawiły swój ślad w biegu historii.

Nazwisko Dudek i jego źródła bibliograficzne

Bibliografia zawiera informacje związane z nazwiskiem dudek, co pozwala nam lepiej zrozumieć jego znaczenie. Pochodzenie, historia, herb lub różne herby oraz heraldyka dudek są odnotowane w wielu źródłach i dokumentach, które należy znać, aby lepiej je skompilować.

ŹRÓDŁA

Te źródła są niezbędne do rozpoczęcia zrozumienia dudek, a także nazwisk ogólnie.

 1. Dedek
 2. Dudak
 3. Dudeck
 4. Dudes
 5. Dudik
 6. Dudok
 7. Dodek
 8. Dudyk
 9. Dydek
 10. Duddek
 11. Duduk
 12. Dadek
 13. Dedes
 14. Didyk
 15. Dudas
 16. Dudiak
 17. Dudick
 18. Dudka
 19. Dudko
 20. Dides
 21. Dedej
 22. Dydyk
 23. Didik
 24. Dydak
 25. Dudák
 26. Dodeck
 27. Dadak
 28. Dudys
 29. Diduk
 30. Dadej
 31. Dadeka
 32. Dedyk
 33. Dadaz
 34. Dadds
 35. Dedaj
 36. Dedic
 37. Dedja
 38. Dedoes
 39. Deduke
 40. Deedes
 41. Didas
 42. Didukh
 43. Dodas
 44. Dodds
 45. Dodge
 46. Dodig
 47. Dodoc
 48. Dods
 49. Doedes
 50. Dotes