Pochodzenie nazwiska Collado

Odkrywanie pochodzenia nazwiska Collado

Nazwisko Collado, noszone przez różne rodziny w Hiszpanii, ma swoje korzenie w różnych miejscach i miasteczkach o tej samej nazwie, które istnieją w różnych regionach Półwyspu Iberyjskiego.

W związku z tym liczne rodziny Collado noszące to nazwisko w całej Hiszpanii nie pochodzą z tego samego majątku lub rodu. Wręcz przeciwnie, można zapewnić, że między większością z nich nie ma powiązań ani relacji rodzinnych.

Wspominając rodziny o tym nazwisku z bardziej udowodnioną szlachtą, dodamy, że Collado de Cantabria różnią się od tych w Kastylii, tak jak różnią się od tych w La Rioja, tych w Cuenca i tych w Andaluzji, z jedyną cechą wspólną jest nazwa wywodząca się od miast o tej samej nazwie w tych regionach, z których pochodzą.

W Kantabrii istniały bardzo ważne domy Collado w Laredo, Limpias, Santoña, Valle de Liendo i Valle de Ruesga, z których wszystkie musiały naprawdę pochodzić z tej samej posiadłości i wskazywać swoje pochodzenie poprzez tożsamość swoich herbów . Ponadto w Limpias znajduje się dzielnica Collado, której nazwa niewątpliwie jest ściśle związana z nazwiskami tych domów.

Rodzina Collado z La Rioja mogła przyjąć nazwę wioski El Collado, przylegającej do ratusza Jubera, a wielu jej członków osiedliło się w tym mieście, udowadniając swoją szlachetność przed Kancelarią Królewską w Valladolid w 1816 roku.

W Kastylii w mieście Espinosa de los Monteros (Burgos) znajdował się bardzo starożytny dom Collado; w Corral de Almaguer (Toledo); w mieście Valladolid; oraz w Lezuza i La Roda (Albacete).

W Asturii mieli domy przodków w radzie Ribadesella; w El Pedregal, w radzie Tineo; w Libardón, w radzie Colunga; oraz w Isongo w gminie Cangas de Onís.

Mateu Collado był mieszkańcem Benimaclet (Walencja) w 1379 r. Gomis del Collado i Guillem Collado byli mieszkańcami Castellón de la Plana w 1398 r. Mathe Collado był mieszkańcem Alzira (Walencja) w 1399 r. Johan de Collado był mieszkańcem mieszkaniec Xátiva (Walencja) w 1421.

W Aragonii mieli domy przodków w Ejulve, których właścicielem był Miguel de Xulbe del Collado; w Valderrobres, własność Pascuala Collado; w Alcañiz, własność Vicenta Collado Arny i Joan Collado; w Foscos-Mósquer, własność Martína Collado; w Rubielos de la Cérida (wszystko w Teruel), wł. Pero Collado; w Cariñena, własność duchownego Mosséna Miguela del Collado; oraz w Velilla de Jiloca (oba w Saragossie), należącej do Joan Collado, udokumentowanej w aragońskim Fogueracion z 1495 r.; w Huesca, wł. Pero Collado, udokumentowane 1284; oraz w Teruel, własność Tody de Collado, udokumentowane w latach 1384-1387.

W Katalonii ich domy przodków znajdowały się w Falset (Tarragona), których właścicielem była Joan Collado; oraz w mieście Lleida, którego właścicielem był Salvador Collado, udokumentowane w katalońskim Fogueracion z 1553 roku.

W Kraju Basków ich domy przodków znajdowały się w dolinie Trucíos, Las Encartaciones w Vizcaya oraz w mieście Balmaseda w Vizcaya.

Wyemigrowali do Argentyny, Chile, Stanów Zjednoczonych, Filipin, Gwatemali, Meksyku, Nikaragui, Panamy, Peru, Portoryko i Republiki Dominikany.

Byli to rycerze Zakonu Santiago: kapitan Pedro Collado de Alarcón, pochodzący z Corral de Almaguer (Toledo), w 1623 r.; Francisco Andrés Collado del Aguila, pochodzący z Corral de Almaguer, 1777; i José Ignacio de Collado de Alarcón y de Alarcón, pochodzący z Madrytu, 1631, i Pablo Collado y Parada, ochrzczony w San Sebastián, 1840.

Francisco Collado de Peñalosa, pochodzący z Corral de Almaguer, udowodnił swoją czystość krwi, wstępując do Zakonu Santiago jako rycerz w 1576 roku. Był synem Francisco Collado y Santoyo i Isabel de Peñalosa y Medina, a ze strony ojca wnuk Juana Collado i Cataliny de Santoyo.

Juan Collado de la Mota, pochodzący z Cuenca, był rycerzem Zakonu Calatrava, do którego wstąpił w 1676 roku.

Byli to rycerze Zakonu św. Jana Jerozolimskiego: Juan Collado, 1538; Gonzalo Collado, 1538; Pedro Collado y Griabales, pochodzący z Ontiñena (Huesca), mnich z Castellanía de Amposta (syn Pedro Collado i Jerónimy Griabales), 1615; i Juan Manuel Collado Delgado Aguilla y Figuerola, 1798.

Pedro de Collado y Saavedra, pochodzący z Alcázar de San Juan (Ciudad Real), udowodnił swoją czystość krwi, wstępując jako rycerz do Zakonu Calatrava w 1615 roku. Był synem Pedro de Collado y Sánchez i Marii de Saavedra y Díaz de Asensio i wnuk ze strony ojca Garcíi de Collado i Cataliny Sánchez.

Okazały swoją szlachetność i czystość krwi, wstępując jako zakonnice do Zakonu Santiago: Isabel Collado y Collado, pochodząca z Corral de Almaguer (Toledo), z klasztoru Świętego MikołajaFe de Toledo (córka Antonio Collado y Hoces i Cataliny Collado y Ramírez; wnuczka ze strony ojca Alonso Collado i Isabel de Hoces oraz wnuczka ze strony matki Hernána Collado i Isabel Ramírez), 1587; i Olalla Collado y Morcillo, pochodząca z Calamonte (Badajoz), z klasztoru Santa Olalla de Mérida (Badajoz), w 1688 r.

Następujące osoby udowodniły swoją szlachetność w określonych latach przed dworem Kancelarii Królewskiej w Valladolid w Hijosdalgo: Atanasio, Dionisio, Francisco, Francisco Vicente, Leonardo, Rafael, Romualdo, Rudesindo, Valentín i Valeriano Collado, mieszkańcy Jubery , 1816; Domingo del Collado, mieszkaniec Pandiello (Asturia), 1745; Ignacio del Collado, mieszkaniec Santillana, 1759; Juan de Collado, mieszkaniec Villahán (Palencia), 1567; Pedro de Collado, mieszkaniec Toledo i pochodzący z Mentera-Barruelo, w dolinie Ruesga, 1800; Ventura del Collado, sąsiad Carmony, w dolinie Cabuérniga (Kantabria), 1776; Antonio Collado Iñiguez, mieszkaniec Jubery, 1816; Manuel Collado Laserna, mieszkaniec Jubery, 1816; Juan de Collado de la Mota, mieszkaniec Cuenca, 1618; Domingo i Francisco de Collado Ochoa, mieszkańcy San Bartolomé de los Montes, z Merindad de Trasmiera (Kantabria), 1723; Nicolás Antonio del Collado Palacio, zamieszkały w Castro Urdiales (Kantabria), 1799; Manuel Collado Viguera, mieszkaniec Jubery, 1816; oraz Rosa de Collado Hoyo, matka i opiekunka Juana Laincery Collado, mieszkańca Carasa, z Izby Głosowań i Merindad w Trasmiera (Kantabria), 1806.

Następujące osoby udowodniły swoją szlachetność przed Kancelarią Królewską w Granadzie: Antonio Collado i jego bracia, mieszkańcy Villanueva de Alcardete i Ocaña (obaj w Toledo), 1564; Diego Collado, mieszkaniec Horcajo, 1726; Diego i Francisco Collado, mieszkańcy Villamanrique, 1561; Gaspar Collado, pochodzący z Villanueva de Alcardete i mieszkaniec Alcázar, 1716; Juan Collado, mieszkaniec Corral de Almaguer (Toledo), 1534; Juan Collado, mieszkaniec Cuenca, 1666; Juan Collado, mieszkaniec Lillo (Toledo), 1563; Juan Antonio Collado, mieszkaniec Uclés (Cuenca), 1775; León Collado, mieszkaniec Lopery, 1733; Pedro Collado, mieszkaniec Lillo, 1565; Pedro Collado, mieszkaniec Rozalén del Monte (Cuenca), 1604; Pedro, Julián i Pablo Collado, mieszkańcy Rozalén del Monte, 1597; Rodrigo Indalecio Collado, mieszkaniec Alcalá de los Gazules (Kadyks), 1732; Juan Collado Alarcón, mieszkaniec Corral de Almaguer, 1536; Francisco Collado Cabellos y Piñán, mieszkaniec Puebla de Don Fadrique (Granada), 1716; Luis Collado de la Calzada, mieszkaniec Baeza (Jaén), 1630; Juan Collado de la Mota, mieszkaniec Cuenca, 1618; García de Collado Rucuba Pieraguelano Pérez, mieszkaniec Quintanar, 1545; i Francisco Andrés Collado y Salazar, mieszkaniec Lillo, 1778.

Następujące osoby udowodniły swoją szlachetność przed dworem królewskim w Oviedo: Ramón Collado Collera NietoSardalla y Cueto, pochodzący z Rivadesella, 1789; José, Tomás i Manuel Collado y Cueto, mieszkańcy San Román (synowie Tomása Collado i wnukowie Juana Collado ze strony ojca), 1828; José Collado Cueto Llano y Madera, pochodzący z San Román de Villa, zamieszkały w Piloña i pochodzący z Libardón, 1832; Martín i Pedro Collado Martínez y Campillo, mieszkańcy Puertas y Canales, pochodzący z Isongo, 1770; i Mateo Collado Sánchez Nieto y Sardalla, mieszkaniec Ribadesella, kapitan fregaty i podpułkownik, 1765.

Następujące osoby udowodniły swoją czystość krwi, piastując stanowiska w Świętym Oficjum Inkwizycji: Juan Alfonso Collado de la Mota, rodak i mieszkaniec Cuenca, został oficerem w Toledo w 1642 r.; Juan Collado Muñoz, pochodzący z Cuenca, został oficerem w Cuenca w 1677; Miguel Collado San Martín Sáenz del Cotillo, pochodzący z Portugalete (Vizcaya), został oficerem w Logroño w 1632 r. wraz ze swoją żoną Leonorą Estañol, pochodzącą z Las Palmas; Pedro de Collado Villarreal, pochodzący z Cuenca, został oficerem tego miasta w 1598 roku; Sebastián de Collado Serrano, pochodzący z Cuenca, został oficerem w Limie w 1677 r. wraz ze swoją żoną Isabel Antonią de Vergara Malo de Molina, pochodzącą z Limy; a María de Collado i jej mąż Simón Jorge Perea zostali oficerami na Wyspach Kanaryjskich w 1684 roku.

Dekretem królewskim z 28 lipca 1883 r. Josefa de Collado Ranero otrzymała tytuł markiza Revilla de la Cañada, którego następcą został Josefa de Collado y Vega pismem królewskim z 30 września 1884 r.

Odniesienia:

Olivares Mesa, Hipolit. Słownik Los Apellidos. 1907.

 1. Filipiny Filipiny
 2. Hiszpania Hiszpania
 3. Republika Dominikańska Republika Dominikańska
 4. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
 5. Meksyk Meksyk
 6. Argentyna Argentyna
 7. Kuba Kuba
 8. Nikaragua Nikaragua
 9. Peru Peru
 10. Francja Francja
 11. Chile Chile
 12. Gwatemala Gwatemala

Badanie znaczenia nazwiska Collado prowadzi nas do różnych interpretacji. Interesująca może być analiza pochodzenia Collado z perspektywy etymologicznej, odkrywając jego możliwe korzenie językowe. Co więcej, początkowe rozproszenie geograficzne nazwiska Collado ujawnia wskazówki dotyczące jego historii i ewolucji na przestrzeni czasu. Z drugiej strony zanurzenie się w kontekst historyczno-kulturowy, w którym pojawiło się nazwisko Collado, pozwala lepiej zrozumieć jego związek z określonymi tradycjami czy wydarzeniami. Krótko mówiąc, każdy szczegół rzuca światło na wiele aspektów składających się na tożsamość nazwiska Collado.

Collado i jego fascynująca historia

Nazwiska, jakie znamy dzisiaj, mają różnorodne pochodzenie i znaczenia, a każde z nich odzwierciedla historię, kulturę i tradycje różnych narodów na całym świecie. Collado, pochodzenie nazwiska o głębokiej historii, kryje w sobie tajemnicę, która przetrwała przez pokolenia. Na początku Collado i pozostałe nazwiska nie miały konotacji dziedzicznej, ale zostały nadane ze względów praktycznych lub symbolicznych. Z biegiem lat nazwisko Collado stało się znakiem tożsamości przekraczającym granice i czas, reprezentującym dziedzictwo przeszłości pełnej znaczeń.

Tak narodziło się nazwisko Collado zgodnie ze swoim etymologicznym pochodzeniem

Zbadanie etymologii nazwiska Collado oznacza zagłębienie się w pochodzenie językowe i pierwotne znaczenie tworzących je słów. Nazwiska mogą mieć swoje korzenie w starożytnych zawodach, cechach fizycznych, miejscach pochodzenia, imionach przodków, a nawet elementach natury.

Gdy odkrywamy pochodzenie Collado, wyruszamy w fascynującą podróż językową i kulturową. To niesamowite, jak ewolucja języka i adaptacja obcych nazwisk mogą wpłynąć na sposób, w jaki wymawiamy i rozumiemy Collado. Ważne jest nie tylko poznanie etymologii Collado, ale także rozważenie jego kontekstu kulturowego i geograficznego. Migracje i mobilność rodzin o nazwisku Collado jeszcze bardziej komplikują ich historię.

Rozkład geograficzny: odkrywanie narodzin Collado

Pochodzenie geograficzne nazwy Collado zanurza nas w regionie lub mieście, w którym się zaczęła lub gdzie została użyta po raz pierwszy. Ujawnienie pochodzenia geograficznego Collado, a także obecnego rozmieszczenia osób o nazwisku Collado może ujawnić cenne informacje na temat ruchów migracyjnych i tworzenia się grup rodzinnych na przestrzeni wieków. Jeśli Collado jest nazwiskiem szeroko rozpowszechnionym w niektórych obszarach, sugeruje to silny związek z tym miejscem. Z drugiej strony niewielka liczba osób o nazwisku Collado w danym regionie wskazuje, że ledwie się tam urodzili, a obecność osób o nazwisku Collado w tym miejscu prawdopodobnie wynika z niedawnych przesiedleń.

Fascynująca historia nazwiska Collado i jego związek z przeszłością

Odkrywanie początków nazwiska Collado to wkraczanie w podróż w czasie, gdzie każdy szczegół odsłania fragment historii. Nazwisko to, podobnie jak wiele innych, powstało w wyjątkowym kontekście historycznym i kulturowym, gdzie tradycje i zwyczaje kształtowały tożsamość ludzi. Odkrycie korzenia Collado pozwala nam zrozumieć nie tylko skąd pochodzimy, ale także kim jesteśmy.

To nie to samo, że Collado pojawiło się jako sposób na wyróżnienie rodziny arystokratycznej, na zachowanie i zapewnienie jej dziedzictwa, tak jakby pochodzenie tego nazwiska wynikało z kwestii podatków lub przepisów prawnych. W tym sensie każda kultura doświadczyła różnych okoliczności związanych z nazwiskami, a narodziny Collado ujawniają historyczne i społeczne tło tamtych czasów.

Odkrywanie znaczenia Collado

Poszukiwanie znaczenia nazwiska Collado wiąże się z zanurzeniem w historii, kulturze i języku regionów, w których ono występuje. Badanie starożytnych tekstów, badania językowe i lokalne tradycje mogą rzucić światło na symbolikę i znaczenie Collado. Dodatkowo konsultacje z ekspertami w dziedzinie antroponimii i semantyki mogą pomóc w rozszyfrowaniu możliwych ukrytych znaczeń i nawiązaniu kontaktu z dziedzictwem przodków, które sugeruje Collado.

Powody, dla których warto zbadać pochodzenie Collado

Ciekawość poznania przeszłości i znaczenia nazwiska Collado może obudzić w nas głębokie zainteresowanie naszymi korzeniami i historią naszej rodziny. Co więcej, znajomość pochodzenia nazwiska Collado może pomóc nam lepiej zrozumieć naszą tożsamość i dziedzictwo, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach.

Wzmocnienie więzi rodzinnych i wzmocnienie tożsamości z Collado

Odkrywanie genealogicznych korzeni Collado

Zagłębienie się w historię nazwiska Collado może otworzyć okno na przeszłość, umożliwiając jednostkom poznanie swojego pochodzenia i głębsze zrozumienie wpływu przodków na ich obecne życie.

Odkrycie tożsamości osobistej

Odkrywanie znaczenia i historii Collado może pogłębić poczucie korzeni i tożsamości osoby o imieniu Collado, dając jej szerszą perspektywę na dziedzictwo przodków.

Poznanie dziedzictwa Collado oznacza zagłębienie się w bogactwo historii i różnorodności kulturowej

Refleksja na temat migracji i wpływu ruchów społecznych

Badanie pochodzenia i znaczenia nazw takich jak Collado zachęca nas do refleksji nad historycznymi migracjami i wzajemnymi powiązaniami różnych społeczności na przestrzeni wieków. Studiowanie genealogii i linii rodowych pokazuje nam złożoność i dynamikę społeczeństw ludzkich na przestrzeni dziejów.

Odkrycie różnorodności etnicznej

Badanie znaczenia nazwisk takich jak Collado sprzyja docenieniu różnorodności i heterogeniczności grup etnicznych i zwyczajów tworzących ramy kulturowe, w których nazwisko Collado wyłoniło się, ewoluowało i trwa do dziś.

Połączenie z osobami o tym samym nazwisku Collado

Wzmocnienie więzi społecznych

Możliwość znalezienia innych osób o nazwisku Collado może być początkiem tworzenia silnych więzi społecznych. Dzięki temu połączeniu otwierają się drzwi do budowania znaczących relacji w oparciu o wspólną historię lub potencjalne więzi rodzinne.

Badania przodków rodziny

Ci, których łączy pasja odkrywania historii nazwiska Collado, mają możliwość współpracy we wspólnych badaniach, wymianie odkryć i narzędzi, aby wspólnie wzbogacać wiedzę o swoim drzewie genealogicznym.

Osobiste poszukiwania i nauka

Zapytanie o pochodzenie Collado

Badanie przeszłości rodzinnej związanej z nazwiskiem Collado może być odpowiedzią na wewnętrzne obawy, motywacją do odkrywania nowych historii i wiedzy o naszej tożsamości.

Badanie historii rodziny

Ciekawość odkrycia więcej na temat pochodzenia nazwiska Collado może pobudzić nabycie umiejętności badawczych, otwierając drzwi do eksploracji zapisów przodków, specjalistycznych baz danych i analiz językowych.

Badanie i ochrona dziedzictwa rodzinnego Collado

Śladami dziedzictwa przodków

Zanurzanie się w poszukiwaniu i rejestrowaniu pochodzenia nazwiska rodowego Collado może służyć jako sposób na ochronę historii rodziny dla przyszłych pokoleń, zapewniając, że narracje, zwyczaje i sukcesy przetrwają przez lata.

Badanie przeszłości w celu wzbogacenia historii

Zanurzanie się w przeszłość Collado pozwala nam wnieść wkład w bogactwo wiedzy na temat różnej dynamiki społecznej, ruchów migracyjnych i ewolucji kulturowej, które na przestrzeni czasu naznaczyły naszą historię.

Odkrywanie tajemnicy Collado

Mówiąc najprościej, ciekawość pochodzenia nazwiska Collado wynika z połączenia intymnej ciekawości, korzeni kulturowych i historycznych oraz chęci rozwikłania i zachowania dziedzictwa rodzinnego Collado. Ta podróż badawcza nie tylko poszerza osobiste zrozumienie, ale także przyczynia się do szerszej wizji wspólnej historii ludzkości.

 1. Callado
 2. Colado
 3. Collada
 4. Colledo
 5. Collato
 6. Calado
 7. Cilladi
 8. Colato
 9. Collati
 10. Colloto
 11. Cuallado
 12. Collaud
 13. Culiado
 14. Celado
 15. Calad
 16. Calato
 17. Caldo
 18. Callata
 19. Celada
 20. Chillada
 21. Cladio
 22. Clady
 23. Colat
 24. Colatto
 25. Colaud
 26. Cold
 27. Coleto
 28. Coletto
 29. Coliati
 30. Colida
 31. Collet
 32. Colleti
 33. Collett
 34. Colletto
 35. Collot
 36. Collote
 37. Colta
 38. Coullaud
 39. Coullaut
 40. Callate
 41. Colitto
 42. Clodo
 43. Coloatto
 44. Ceolato
 45. Cullati
 46. Celato
 47. Collete
 48. Coledi
 49. Celiade
 50. Clad